Phare 2003.gada Pārrobežu sadarbības programma Baltijas jūras reģionā

2005. gada 30. novembrī LU Hidroekoloģijas institūts noslēdza līgumu ar LR Finanšu ministriju par darbu izpildi projektā "Invazīvo sugu izplatība un identifikācija Baltijas jūras ziemeļaustrumdaļas ostās", kas tiek finansēts Phare 2003.gada Pārrobežu sadarbības programmas Baltijas jūras reģionā ietvaros. Projektā kā partneri piedalās Igaunijas Jūras institūts. Projekta ilgums – 1 gads, vadītāja – Solvita Strāķe.

Projekta mērķis ir invazīvo sugu riska novērtējums Baltijas jūras ziemeļaustrumdaļas rajonos – Liepājas, Rīgas brīvostas, Pērnavas un Muuga ostu ekosistēmās. Plānots, ka projekta laikā iegūtā informācija par ostām ļautu izprast invazīvo sugu problēmas nozīmīgumu un sagatavot plānus, lai sekmīgi realizētu Starptautiskās jūrniecības organizācijas (IMO) Balasta ūdeņu konvencijas ratificēšanu Latvijā. Par projektā iegūtajiem rezultātiem tiks informētas vietējās valsts iestādes un nevalstiskās organizācijas Latvijā un Igaunijā, kā arī starptautiskās organizācijas – IMO, Helsinku Komisija, Pasaules Dabas fonds un tie būs brīvi pieejami attiecīgo nozaru datu bāzēs un mājaslapās. Ceram, ka iegūtie projekta rezultāti palielinās izpratni un kompetenci organizācijām, kas atbild par nacionālo politiku attiecībā uz bioloģisko daudzveidību, realizāciju un balasta ūdeņu apsaimniekošanu. Analizējot ostu kuģu satiksmes intensitāti, balasta ūdeņu apjomu ostu akvatorijas sugu sastāvu, bioloģisko daudzveidību un sadalījumu, tiks izvērtēti attiecīgie rajoni kā potenciāli invazīvo sugu avoti.

Projekta uzdevumos ietilpst:

 • novērtēt balasta ūdeņu daudzumu un to iespējamo izcelsmi Baltijas jūras ziemeļaustrumdaļas ostās;
 • iegūt rezultātus par sugu sastāvu/bioloģisko daudzveidību, sadalījumu un skaitu dažādās organismu grupās ostu rajonos, ievācot un analizējot ūdens un ostas konstrukciju apaugumu paraugus;
 • identificēt invazīvo sugu klātbūtni/neesamību ostu rajonos;
 • dot konstatēto invazīvo sugu raksturojumu – cik liela ir šo sugu iedzīvošanās spēja Baltijas jūras vidē;
 • novērtēt pētīto ostu kā potenciālu invazīvo sugu izplatīšanās avotu – kādi un cik stingri drošības pasākumi būtu nepieciešami;
 • paaugstināt sabiedrības informētību par invazīvo sugu problēmu Baltijas jūrā – organizējot informatīvus seminārus ostās, augstskolās, izdodot bukletu un sniedzot ziņas masu informēšanas līdzekļiem.

Ciešākie sadarbības partneri

 • Latvijas Universitāte

 • Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

 • Nacionālo Bruņoto spēku Jūras spēku flotile

 • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) 

 • ... pārējie.

Kontakti

Voleru iela 4, LV-1007, Rīga.

E-pasts:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Šī mājas lapa izmanto Cookies, apmeklējot to Jūs piekrītat to izmantošanai.