Sabiedrības informēšana par klimata pārmaiņu izraisītajām sekām Latvijas ezeros

Cikls (eng. CyCLE) ir apļveida process, kas sastāv no vairākiem savstarpēji saistītiem posmiem. Cikliskums dabā nodrošina harmoniju, ko spilgti parāda barības vielu aprites process – kas vienam paliek pāri, citam kalpo par barību. Ja cikls cilvēka darbības un klimata pārmaiņu rezultātā tiek izjaukts, dabā sāk veidoties atkritumi.

Dažu desmitu gadu laikā radušās klimata pārmaiņas izraisījušas strauju ezeru ūdens temperatūras celšanos. Paaugstinātā ūdens temperatūra radījusi labvēlīgu vidi toksisko zilaļģu ziedēšanai Latvijas ezeros. Pēc ziedēšanas aļģes izdala nelabvēlīgus toksīnus, kas var viegli izplatīties ezera kopējā barības ķēdē, tai skaitā cilvēku uzturā lietotajās zivīs. Lai noskaidrotu klimata pārmaiņu izraisītās sekas un pārliecinātos par to potenciālo ietekmi uz iedzīvotāju veselību, pētnieki veic visaptverošu ekosistēmas izpēti divos Latvijas ezeros – Burtnieka ezerā un Alūksnes ezerā.

Projekta darbības ilgums: 22.04.2015 – 30.04.2016

CyCLE mērķi:

  1. Izpētīt klimata izmaiņu pastiprinātā fenomena – zilaļģu ziedēšanas, radītās sekas ūdeņu ekosistēmu funkcionēšanā, stabilitātē un bioloģiskajā daudzveidībā, izmantojot modeļezeru piemērus;
  2. Informēt un izglītot pašvaldības un dažādas sabiedrības grupas par ezeru izpētes norisi un rezultātiem.

Kā rīkosimies? Lai noskaidrotu Alūksnes ezera un Burtnieku ezera veselības stāvokli, plānots veikt visaptverošu ezeru ekosistēmas izpēti. Īpaša uzmanība tiks pievērsta zilaļģu ziedēšanai un tās izraisīto seku izpētei. Augsti kvalificēti pētnieki un speciālisti, izmantojot inovatīvas ūdeņu izpētes metodes, pētīs ezeru barības ķēdi, fizikālos un ķīmiskos ietekmējošos faktorus, izdalīto toksīnu apjomu un to uzkrāšanos barības ķēdes posmos. Ar pētniecības rezultātiem un klimata pārmaiņu izraisītajām sekām abos ezeros tiks iepazīstināti ezeru apkārtējie iedzīvotāji, pašvaldības un citas sabiedrības grupas.

Tīmekļa vietne: www.cycle.videsinstituts.lv

Ciešākie sadarbības partneri

  • Latvijas Universitāte

  • Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

  • Nacionālo Bruņoto spēku Jūras spēku flotile

  • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) 

  • ... pārējie.

Kontakti

Voleru iela 4, LV-1007, Rīga.

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Datu aizsardzības speciālists Aleksandra Ivanova: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Šī mājas lapa izmanto Sīkdatnes, apmeklējot to Jūs piekrītat to izmantošanai.