Aicinām piedalīties Baltijā pirmajā ALUM attīrīšanas metodes demonstrācijā, kur tiks veikta Velnezera attīrīšana no vēsturiskā fosfora piesārņojuma ar speciāli ezeram uzbūvētu attīrīšanas laivu
Uzsākam Juglas Velnezera attīrīšanu ar ALUM metodi
Aicinām piedalīties Baltijā pirmajā ALUM attīrīšanas metodes demonstrācijā, kur sadarbībā ar ekspertiem no Zviedrijas tiks veikta Velnezera attīrīšana no vēsturiskā fosfora piesārņojuma ar speciāli ezeram uzbūvētu attīrīšanas laivu.
ALUM attīrīšanas metode Zviedrijas ezeros tiek veiksmīgi pielietota jau vairāk nekā 60 gadus. Metode izmanto fosfora savienojumu saistīšanu ar alumīnija sāļiem, kur liekais fosfors tiks noglabāts ezera nogulumos nešķīstošu savienojumu veidā. ALUM attīrīšanas metode ir droša un ātra, un ūdens kvalitātes uzlabošanos varēs novērot jau dažu dienu laikā, jo palielināsies ūdens caurredzamība.
Gada garumā Latvijas Hidroekoloģijas institūts sadarbībā ar partneriem no Zviedrijas ir veicis rūpīgu ezera stāvokļa monitoringu un modeļa izstrādi, lai aprēķinātu precīzu alumīnija sāļu devu. Pašreiz ir veikti visi nepieciešamie sagatavošanās darbi, lai Velnezera attīrīšana pilnībā izdotos.
Nedēļas garumā no 14.-18. oktobrim pie Velnezera (Rīga, Malienas iela 64) būs informatīvā telts, kurā varēs uzdot visus sev interesējošos jautājumus par ezera attīrīšanu un satikt projekta komandu.
Īpaši aicinām pievienoties 16. oktobrī, kad sākot no plkst. 10.30 notiks LHEI, Zviedrijas uzņēmuma “Vattenresurs” un Rīgas pašvaldības pārstāvju uzrunas, un attīrīšanas demonstrācijas.
Kādēļ attīrīšanai izvēlēts Juglas Velnezers?
Ezerā slāpst zivis
Veiktā ezera priekšizpēte apstiprina, ka ezera ekoloģiskais stāvoklis ir slikts un to pierāda arī masveida zivju slāpšana. Par masveida zivju bojāeju 2024. gada 22. februārī ziņoja vietējie iedzīvotāji. LHEI pētniekiem veicot ārpuskārtas ezera pārbaudi, tika konstatēts, ka izšķīdušā skābekļa koncentrācija jau virsmas līmenī bija 0,83 mg/l. Izveidojoties ledus slānim, skābekļa daudzums strauji samazinājās. Zivis gāja bojā skābekļa trūkuma dēļ. Masveida zivju slāpšana ziemā ir raksturīga barības vielām bagātos (eitrofos) ezeros – tādos kā Velnezers, bet plānotā attīrīšana ar ALUM metodi šo stāvokli uzlabos. Lasi vairāk šeit.
Velnezerā zivju maz, tās ir tievas un izsalkušas
2023. gada rudenī pie Velnezera pulcējās vairāk nekā 80 apkaimes iedzīvotāju un mediju pārstāvju, lai klātienē vērotu zinātnisko zveju, kuras mērķis bija novērtēt un demonstrēt ezera zivju sabiedrības veselību pirms ezera attīrīšanas. Zvejas rezultāti liecina, ka Velnezera zivju sabiedrība varētu būt noplicinātāka nekā tika uzskatīts uzsākot pētījumu. Tika nozvejotas sešas Latvijā sastopamas zivju sugas: asaris, vīķe, ķīsis, plaudis, plicis un rauda. Kopumā trešdaļa zivju kuņgi bija tukši. Lielākā daļa nozvejoto zivju bija jaunas un mazas izmērā. Vairāk infromācijas lasi šeit.
Visuresošais alumīnijs: vai ir pamats satraukumam?
Satraukumam nav pamata. Alumīnijs ir mums visapkārt – augsnē un nogulumos, ēdienā un tā iepakojumos, un pat dzeramajā ūdenī (alumīnija sāļus izmanto dzeramā ūdens sagatavošanā). Baltijas valstīs ALUM attīrīšanas metode uz ezeriem līdz šim nav pielietota, jo pastāv bailes no alumīnija kā ķīmiskā elementa, trūkst vajadzīgo zināšanu un valda pārliecība, ka tas ir pārāk dārgi. TRUST ALUM projekta ietvaros tiks demonstrēta gan metodes efektivitāte, gan drošums veicot rūpīgu ezera ekosistēmas (ūdens kvalitātes, zivju un makrofītu u.c.) monitoringu pirms un pēc attīrīšanas. Ir sagatavoti tehniskie noteikumi ALUM metodes ieviešanai stipri piesārņotu ezeru attīrīšanas praksē Baltijā un izveidots atbildīgo pušu un ekspertu ceļvedis.
Atbildes uz biežāk uzdotajiem iedzīvotāju jautājumiem par ALUM metodi ir pieejamas šeit.
Par projektu TRUST ALUM
Ezeru aizaugšanu jeb eitrofikāciju var novērst samazinot biogēno elementu, galvenokārt fosfora savienojumu, klātbūtni ūdeņos. Tomēr virkne atveseļošanās pasākumu nesniedz vēlamo rezultātu, jo ezeros jau vēsturiski uzkrājies liels fosfora savienojumu daudzums. Fosfora pieejamību stipri piesārņotos un urbānos ezeros iespējams ierobežot pielietojot ALUM metodi, kuras pamatā ir polialumīnija hlorīda (angļu valodā saīsina kā PAC) izmantošana, lai izgulsnētu fosforu nešķīstošu savienojumu veidā ezera nogulumos un izņemtu to no aprites cikla.
ALUM attīrīšanas metodei ir virkne priekšrocību – tā ir ātra (ūdens caurspīdīgums palielinās jau dažu dienu laikā), metode fiziski ietekmē tikai ezera sedimentus un dziļākos slāņus, kā arī metodes efektivitāte ilgtermiņā mērāma vairākos desmitos gadu. Savukārt metodes veiksmīgas pielietošanas priekšnosacījumi ir ezera sezonāla priekšizpēte un modeļa izveide korektas polialumīnija hlorīda devas aprēķinam, ir jābūt novērstai ārējā fosfora ienesei, kā arī ezeram jābūt ar piemērotu buferkapacitāti (pH).
Augstāk minētās aktivitātes norisinās projekta TRUST ALUM (Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2022-2027) ietvaros, kurā deviņas organizācijas no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Zviedrijas sadarbojas ALUM ūdens attīrīšanas metodes popularizēšanā un ieviešanā Baltijas valstīs. Vairāk par projektu.
Papildus resursi:
Noskaties informatīvā semināra ierakstu: https://e.pcloud.link/publink/show?code=kZQvo1ZtESqL70qNabj8FBqYTWYs8xqwquk
Noskaties TV3 ziņu sižetu par pētījumiem Velnezerā: https://www.tv3.lv/dzivesstils/dzivnieki/velnezera-zivis-cer-izglabt-ar-baltija-lidz-sim-nepielietotu-metodi/