Pētnieciskā kuģa “Aranda” vizīte un LHEI izzinošās teltis Liepājā

14. un 15. jūnijā Latvijas Hidroekoloģijas institūts viesojās Liepājā, lai veicinātu sabiedrības interesi un aktīvu iesaisti jūras vides aizsardzībā.

Pētnieciskā kuģa “Aranda” vizīte un LHEI izzinošās teltis Liepājā

2023.gada 15.jūnijā Somijas Vides institūta jūras pētnieciskais kuģis “Aranda” ar tā zinātnieku komandu pietauvojās Tirdzniecības kanālā pretim Muitas mājai, Vecajā ostmalā 54. No plkst. 13:00 līdz 18:00 apmeklētāji varēja iepazīties ar uz kuģa esošajām laboratorijām un iesēsties kuģa kapteiņa krēslā. Savukārt pretī Muitas mājai uzstādītajā telšu pilsētiņā, pasākuma apmeklētājiem bija iespēja piedalīties dažādās tematiskās izzinošās aktivitātēs. LHEI teltīs iepazīstinājām ar institūta pētnieciskajām tēmām un aktuālajiem projektiem.

Mūsu bentosa teltī bija iespējams aplūkot un pielaikot nirēju aprīkojumu, kā arī iepazīties ar Baltijas jūrā dzīvojošajiem organismiem. Vērsām apmeklētāju uzmanību arī uz svešzemju sugām, kuras pie mums nonākušas pēdējo gadu laikā.

Citā teltī kopā ar Dabas Aizsardzības pārvaldi vēstījām par aizsargājamo jūras teritoriju dabas vērtībām un izrādījām zemūdens fotogrāfiju izstādi. Kā viena no interesantākajām bija Irbes šauruma dzelmē nogrimušā kuģa skanētā fotogrāfija. 

Ekotoksikoloģijas laboratorijas teltī apmeklētājiem bija iespēja uzzināt par organismiem, kurus izmanto testos, lai noteiktu ķīmisko vielu ietekmi uz vidi. Viena no šībrīža aktualitātēm ir farmaceitisko vielu piesārņojums un kā to ierobežot.

Mikroplastmasas laboratorijas teltī apmeklētāji varēja uzzināt, cik daudz mikroplastmasas atrodam Baltijas jūrā, ielūkoties mikroskopā un tuvāk aplūkot mikroplastmasas veidus, kā arī izmēģināt smilšu sijāšanu, kas ir viena no metodēm, lai atklātu mikroplastmasas piesārņojumu pludmalēs.

Kopumā pasākumu apmeklēja ap 1000 cilvēku. Par pasākumu vēstīja arī sekojošie mediji:

LSM: https://www.lsm.lv/raksts/dzive–stils/tehnologijas-un-zinatne/15.06.2023-liepaja-piestajis-baltijas-jura-lielakais-zinatniskais-kugis-aranda.a512992/

Latvijas Avīze: https://www.la.lv/foto-liepajas-osta-pietauvojies-zinatniskais-kugis-no-somijas-uz-klaja-vareja-kapt-ikviens-vides-aktivists-un-interesents

Liepāja.lv: https://www.liepaja.lv/liepaja-apskatei-bus-atverts-viens-no-eiropas-zinatniskas-flotes-modernakajiem-kugiem-aranda/

Liepājniekiem.lv: https://www.liepajniekiem.lv/zinas/sabiedriba/liepaja-apskatei-bus-atverts-viens-no-eiropas-zinatniskas-flotes-modernakajiem-kugiem-aranda/

Latvijas Hidroekoloģijas institūta aktivitātes tiek organizētas projekta LIFE19 NAT/LV000973 REEF – “Jūras aizsargājamo biotopu izpēte un nepieciešamā aizsardzības statusa noteikšana Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā”, ESF Nr. 8.2.2.0/20/I/003, Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ un Norvēģijas granta divpusējās sadarbības fonda stratēģiskās iniciatīvas “Mikroplastmasas piesārņojuma dinamika un izplatība Latvijas un Islandes jūru un ezeru ūdeņos – jauna sadarbības virziena uzsākšana”, LVAF projekta “Mikroplastmasas piesārņojuma monitoringa pilnveidošana upēs un jūras piekrastes smiltīs” (Nr. 1 08/37/2022), Interreg Baltijas jūras reģiona projekta “Lakes Connect” un Interreg Latvijas-Lietuvas programmas projekta “Farmaceitiskās vielas notekūdeņos – daudzums, ietekmes un iespējas to samazināšanai MEDWater” (LLI – 527) ietvaros.

Scroll to Top