Pētnieciskās jahtas “Tara” vizīte Rīgā

Francijas pētnieciskā jahta 21.jūnijā piestāja Andrejsalas ostā, lai informētu par jūras pētniecību. Sagaidīšanas pasākumā ar stāstījumu par Baltijas jūrā mītošajiem bentosa dzīvniekiem piedalījās LHEI doktorante Anete Fedorovska.

Pētnieciskās jahtas “Tara” vizīte Rīgā

Francijas vēstniecība un Francijas institūts Latvijā sadarbībā ar Rīgas domi un Latvijas Hidroekoloģijas institūtu rīkoja vakaru nepiespiestā gaisotnē klimata, vides un elektro-eksperimentālās mūzikas noskaņās, sagaidot Francijas pētniecisko jahtu “Tara” Andrejsalas jahtu piestātnē Eksporta ielā 1 trešdien, 2023.gada 21.jūnijā.

Fonds Tara Océan ir pirmais Francijas sabiedriskā labuma fonds, kura darbības centrā ir pasaules okeāns un kas attīsta atvērto zinātni, veicot nebijušus un inovatīvus pētījumus klimata pārmaiņu un to radīto seku prognozēšanai. Ar augsta līmeņa zinātnisku pētījumu palīdzību tas uzrunā jauno paaudzi, mobilizē politiķus un nodrošina valstīm piekļuvi jaunām zināšanām.

Ekspedīcijas Tara Europa, kas rīkota zinātniskā projekta TREC ietvaros, mērķis ir pētīt zemes-ūdens saskares vietu, kur dabas daudzveidības sastopas ar dažādu piesārņojumu. Ekspedīcijas laikā jahta veic 25 520 km garu ceļu gar Eiropas valstu piekrastēm, kur sastopas dabas daudzveidība, rūpniecība, kultūra un vēstures mantojums.

Vakara programmā ietilpa sekojošās aktivitātes:

  • Plkst.19.30: jahtas “Tara” ierašanās Rīgā
  • Jahtas “Tara” komandas stāstīja par savu pētniecības programmu un fonda Tara Océan radīto mikroskopu Curiosity, kas ļauj interaktīvi iepazīt neredzamos Okeāna iedzīvotājus un padara okeanogrāfiju pieejamu un aizraujošu visiem interesentiem.
  • LHEI doktorante Anete Fedorovska ar video un foto palīdzību apmeklētājus iepazīstināja ar Baltijas jūras zemūdens pasauli un bentosa dzīvniekiem.
  • Māksliniece un pētniece Robertina Šebjanič stāstīja par radošo darbu uz “Taras” klāja. Robertinas Šebjanič darba pamatā ir pētīt ūdens vides bioloģisko, politisko un kultūras realitāti un cilvēces ietekmi uz citiem organismiem. Viņas projekti aicina izstrādāt empātiskas stratēģijas, kuru mērķis ir atzīt citu (ne cilvēku) sugu tiesības.
  • Plkst.21.00 apmeklētāji varēja baudīt mūziķes Waterflower koncertu – eksperimentāla popa performanci, izaicinot skatītāju-klausītāju un strādājot ar dzīviem augiem un sēnēm kā mūzikas instrumentiem. Waterflower  ir Sabīnes Moores mūzikas projekts, kur smeļoties ietekmes no dabas, zinātnes un eksperimentālās elektroniskās mūzikas producēšanas, tiek radīta eko-popmūzika.

Vakara gaitā bija iespējams aplūkot izstādi “Stāsts par okeānu”, uzkāpt uz jahtas klāja, baudīt kafejnīcas piedāvājumu un dalīties pārdomās par ūdeņiem un dzīvību, klimata un cilvēka attiecībām ar dabu.

Vakara vadītājs bija Ansis Bogustovs. Vairāk informācijas par pasākumu: www.institut-francais.lv

Scroll to Top